15 Травня 2014, 11:29  Версія для друку  Відправити другу
×
Рекорди 22 битв за Кубок України з футболу https://www.segodnya.ua/img/article/5205/43_main.jpg https://www.segodnya.ua/img/article/5205/43_tn.jpg Новини Найшвидший гол - у Андрія Шевченка, найбільше трофеїв - у Мірчі Луческу

Рекорди 22 битв за Кубок України з футболу

Найшвидший гол - у Андрія Шевченка, найбільше трофеїв - у Мірчі Луческу

ГОЛИ

У 22 попередніх фіналах було забито рівно 50 голів (у середньому 2,27 м'яча за гру). Автором першого з них став одесит Ілля Цимбалар, який відзначився точним ударом на 17 хвилині додаткового часу (107-я хвилина матчу) у фіналі Кубка-1992, який у результаті приніс перемогу "Чорноморцю" над "Металістом".

Найшвидший гол фіналів забив Андрій
Шевченко. У вирішальному матчі 1998-го він відзначився у воротах ЦСКА вже на 1 хвилині зустрічі. Цікаво, що київські армійці стали "співавторами" і найбільш пізнього гола фіналів: у 2001 році "гірник" Сергій Ателькін забив їм переможний м'яч (2:1) на останній, 120 хвилині ігрового часу.

Сьогодні - фінал Кубка України. Іван Гецко: "Це буде бійня"
Як ультрас "Динамо" домагалися справедливості біля ФФУ, Верховної Ради та офісу клубу

БОМБАРДИРИ

До речі, саме Шевченко і Ателькін ділять лаври найкращого бомбардира фіналів, на рахунку кожного по 4 забитих м'ячі. При цьому, тільки ці двоє можуть похвалитися дублями: у киянина їх два, у донеччанина - один.

У цілому ж клубні гольові досягнення виглядають наступним чином: авторами 20 голів є гравці "Шахтаря", 18 разів відзначалися футболісти "Динамо", по 3 м'ячі на рахунку "Таврії" і "Металурга" (Д), 2 - у київського ЦСКА, по 1 голу забили "Чорноморець", "Карпати", "Дніпро" і "Ворскла
".

КАРТКИ

Найбільш грубим фіналом стала знаменита харківська битва 2008 року, рефері якої Віктор Швецов по п'ять разів "запалював" перед гравцями "Шахтаря" і "Динамо" жовтий і червоний світло. Але абсолютним рекордсменом за кількістю винесених покарань залишається фінал – 2010 між "Таврією" та донецьким "Металургом". Тоді рефері Олег Деревинський 13 раз довелося діставати з кишені картки (11 жовтих і 2 червоних). А ось вирішальний матч розигриша-1993/94 між "Чорноморцем" і "Таврією", який обслуговував Сергій Татулян, обійшовся взагалі без єдиного покарання, і це при тому, що суперники змогли виявити найсильнішого лише в серії післяматчевих пенальті (перемога одеситів 5:3 після нулів в основний і додатковий час).

"ТОЧКИ"

В 22 попередніх фіналах судді лише п'ять разів призначали 11-метрові удари (причому двічі - в поєдинку 2005 року), реалізовані були три пенальті.

ГЛЯДАЧІ

До речі, вирішальний матч 1994-го в Києві увійшов в історію фіналів і зі знаком "мінус" як самий безлюдний: свідками тріумфу "моряків" стали всього лише 5000 глядачів. А рекорд відвідуваності фінальних матчів був встановлений в 2002 році, коли поспостерігати за протистоянням "Шахтаря" і "Динамо" на трибунах НСК "Олімпійський" зібралася майже 81 000 прихильників футболу.

РАХУНКИ

Найбільш популярний рахунок фіналів – 1:0 (п'ять разів фіксувався в основний час і одного разу в додатковий) і 2:1 (4 і 2 випадки відповідно).

В цілому ж, до овертаймів справа доходила сім разів, а до серії пенальті суперники дотягували двічі, причому підряд. Через рік після вже згаданого фіналу – 1994, "Шахтар" і "Дніпро", зігравши 1:1 в основний і додатковий час, з'ясовували стосунки в ще більш тривалій серії пенальті. "Гірники" святкували вікторію (7:6) лише після 14-го удару (роком раніше переможним для одеситів став вже 9-й підхід "точки" – 5:3). Природно, що фінал – 1995 утримує пальму першості за тривалістю
.

СУДДІ

Львів'янин Юрій Можаровський стане 18-м арбітром, обслуговуючим фінали Кубка України. До нього цю місію виконували 15 вітчизняних рефері (частіше за інших Василь Мельничук - 3 рази) і двоє іноземців - норвежець Тер'є Хауге (2005) і португалець Кортес Батішта (2006). Спільними зусиллями вони "нагородили" учасників вирішальних матчів КУ 93 жовтими і 15 червоними картками.

Цікаво, що в перших 10 фіналах Кубка України не було зафіксовано жодного видалення. Вперше червона картка була показана у фіналі-2002 "гірникові" Геннадію Зубову.

ТРЕНЕРИ

Тріумфаторами Кубку ставали 12 тренерів. Частіше за інших Мірча Луческу - 5 разів, Валерій Лобановський і Віктор Прокопенко - по 3. По 2 кубкових тріумфу в послужних списках Йожефа Сабо та Анатолія Дем'яненко, по 1 - на рахунку Михайла Фоменка, Володимира Салькова, Валерія Яремченко, Невіо Скали, Олексія Михайличенка, Миколи Павлова і Сергія Пучкова. Що цікаво, нинішній наставник "Динамо" Сергій Ребров може не тільки оформити "чортову дюжину", але і стати першим, кому вдавалося перемагати в КУ і в якості гравця (7 разів) і в якості тренера.

МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

Попередні фінали приймали чотири міста: 17 раз Київ (1992—2007, 2012), тричі Харків (2008, 2010, 2013) і по разу Дніпропетровськ (2009) та Суми (2011).

ШД VS ДК

Для "Шахтаря" майбутній фінал - 14 за рахунком (рекорд турніру), для "Динамо" – 13-й. Українське класико у фіналі ми побачимо в 7-й раз. За підсумками попередніх шести поєдинків - рівність: по три перемоги кожного з суперників.